Adaptace

Začátek a období adaptace - poprvé v mateřské škole a několik všeobecných rad

Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat:

• vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami
  • vstup mezi cizí lidi a dospělé
  • přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům
  • komunikace s „novou autoritou“ v podobě paní učitelky
  • odloučení od rodičů
Jak dítěti pomoci
  • Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí: Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je,
    pokud možno ve stejnou hodinu.
  • Rozlučte se krátce: Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
  • Buďte trpěliví: Vyprávějte si o tom co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.
  • Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte: Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na něj nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má své povinnosti – vy práci, vaše dítě školku.
  • Komunikujte s učitelkou: Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si hrát.
  • Dítě za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně motivujte: Neříkejte doma, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte sis ním hru, kterou se ve školce naučilo, naslouchejte mu, jaké má zážitky – informaci si však nevynucujte.
Co nikdy nedělat
  • Nenechte se obměkčit a buďte důslední: Když už se jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.
  • Nestrašte své dítě školkou: Počkej, ve školce ti ukáží, tak se s tebou nebudou mazlit. Za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
  • Nepřiznávejte lítostivě, že je vám také smutno a že se vám stýská: Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti oporou. Netvrďte dítěti cestou do školky, že do školky nejdete. Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.
Co by dítě mělo umět (od 3. roku)
  • obouvat a zouvat bačkůrky a boty (s tkaničkami pomůže paní učitelka)
  • poznat si své oblečení (vše by mělo být označené)
  • oblékat a svlékat tričko, kalhoty a ponožky (paní učitelka připraví, nasměruje, pomůže, ale dítě by se mělo snažit)